Digitala produktpass – från förankring till värdeskapande

I september samlades 22 nordiska varumärken och verksamheter inom mode, sport, textil och inredning för den avslutande workshopen i projektet Data to Business. Fokus låg på hur digitala produktpass kan bli mer än ett EU-krav och i stället skapa nya möjligheter för branschen. Samtidigt öppnade utställningen The Lab i Borås, där de första prototyperna visades upp. 

Digitala produktpass (DPP) är en del av EU:s kommande lagstiftning där varje produkt får ett digitalt ”pass” där information om särskilt produktion och produktionsförhållanden görs tillgänglig för myndigheter, återanvändare och konsumenter. Textilier är bland de första av produktgrupper som får krav på ett digitalt produktpass.  

Inom det nordiska samarbetsprojektet Data to Business – Data, information och cirkularitet i ÖKS-regionen utforskas hur strukturerad produktdata kan stärka både varumärke och affärsmodell. Projektet sätter fokus på spårbarhet, transparens och cirkulära lösningar – med målet att visa att data är mer än en kostnad för efterlevnad.  

Projektet har under året anordnat tre workshops, där de två första kretsade kring förankring och de interna utmaningar som digitala produktpass innebär. I Borås låg blicken längre fram: hur kan de bli en katalysator för affärsnytta och cirkulära lösningar?  

–  Tidigare har vi tittat på och diskuterat kring hur man hittar data och hur man hanterar data – nu tittar vi på hur man kan skapa värde av data och praktisk implementering av digitala produktpass i nya cirkulära affärsmodeller, säger Jonas Larsson, projektledare Data to Business.  

–  Det nordiska samarbetet visar att våra företag vågar ta de första stegen och pröva lösningar, även innan EU:s lagstiftning träder i kraft. Det gör dem inte bara till förstahandsaktörer, utan också till förebilder för hur data och digitala produktpass kan skapa både transparens, kundvärde och nya cirkulära affärsmodeller, säger Heidi Svane Pedersen, projektledare för Data → Business. 

–   Den här workshoppen blev en vändpunkt. Vi gick från att kartlägga data, som det ser ut idag, till att arbeta med framtida scenarier och nya affärsmodeller. Här blev det tydligt hur data kan användas för att stärka kundlojalitet, utveckla cirkulära lösningar och driva den gröna omställningen, fortsätter Heidi Svane Pedersen, projektledare för Data → Business. 

Röster från de deltagande företagen

Flera deltagande företag betonade vikten av att agera i tid och såg produktpassen som en möjlighet snarare än en börda:  

– Det är en stor fördel att ligga i framkant när kraven kommer, säger Tilda Larsson på Ludvig Svensson AB. 

– Kraven ska inte bli en kostnad, utan en drivkraft. Det ger oss en konkurrensfördel, säger Marit Haukelidsæter på Hilding Anders Norge. 

Anna Ek på Swedese beskrev hur DPP kompletterar deras tidigare hållbarhetsarbete:

– Just nu har vi tagit fram vårt första produktpass för en fåtölj, tidigare har vi jobbat med koldioxidavtryck, möbelfaktacertifiering som ska säkerställa bra leverantörskedjor och social hållbarhet, säger hon och fortsätter:

Detta blir en tredje dimension – att nå slutkunden. Co2 utsläpp är en viktig del i processen, både gentemot återförsäljare, slutkonsumenter och kommuner och offentliga miljöer och så vidare. Vi har flera olika kundsegment att ta hänsyn till. 

Från data till verklighet – The Lab 

Den andra dagen i Borås fick företagen arbeta fram affärsmodeller som om de nya kraven redan var på plats. Som avslutning öppnade utställningen The Lab i Borås Textile Fashion Center. Där presenterades de första prototyperna på digitala produktpass, bedömda av en jury med representanter från forskning, industri och näringsliv.  

– Ni är alla egentligen konkurrenter. Men det ska vi inte tänka på idag. Idag är vi här för att inspirera, utbyta kunskap och erfarenheter med varandra. Vi är här för att lyfta industrin! Avslutade Heidi Svane Pedersen, projektledare för data to business Danmark. 

Just nu pågår rekrytering för nästa år deltagare. Vill du vara med i Data to Business och utveckla ditt digitala produktpass? Anmäl dig här: Sign up: Data –> Business

Kontakta: Jonas Larsson, Projektledare Data to Business jonas.larsson@hb.se
Heidi Sven Pedersen, Projektledare Danmark Data to Business heidi@ldcluster.com

Vill du se utställningen The Lab? Kom förbi! Den är öppen för allmänheten fram till slutet av november.  Här kan du gå en digital rundvandring: Digital Exhibition – Borås  

Om projektet Data to Business 

Data – en drivkraft en drivkraft för värdeskapande – inte bara en kostnad för efterlevnad. Från återförsäljning och reparation till kundengagemang och nya tjänster kartlade gruppen en rad möjligheter där strukturerad produktdata kan stärka både varumärke och utveckla sin cirkulärara affärsmodell ytterligare ett steg.   

Projektet ’Data, Information och Cirkularitet i ÖKS-regionen strävar efter att främja cirkulär ekonomi inom mode-, möbel- och designindustrin.  

Initiativet är en del av EU-kommissionens vision om ett klimatneutralt Europa år 2050 och kopplas till EU:s textilstrategi och ECO-designs digitala produktpass (DPP), som förväntas vara i drift före 2030.  

Projektet är inriktat på att utveckla ett strukturerat, datadrivet tillvägagångssätt för att ta itu med branschens utmaningar, med särskilt fokus på spårbarhet och transparens. Målet är att främja cirkulär omställning genom användning av data, vilket kommer att leda till optimering, minskad miljöpåverkan och förbättrad resurseffektivitet.

Läs mer

Läs mer om projektet här: Data to Business – Science Park Borås 

Läs om tidigare workshop här: Fra lovkrav til forretning 

Lista på deltagare: 

  • Möbler & inredning: Swedese möbler AB, Nola Industrier AB, National Sweden, Götesson Design Group, AB Ludvig Svensson, Baltazar Beskow, Hilding Anders Norge AS, HAY ApS, Holmris B8, Vestre Produktion AS, Audo A/S, Anita & Frederik 
  • Mode: Lindex, MOS MOSH A/S, Roccamore ApS, By Green Cotton A/S, Coze Aarhus A/S, Emelie & Heidi 
  • Sport: Stadium AB, Hööks, Craft of Scandinavia, Active Brands, BRAV A/S, Sports Group Denmark A/S  

 

En av utställarna presenterar sitt digitala produktpass

 

One Response

  1. […] Läs mer om vad tidigare deltagare tyckte om programmet här Här kan du läsa mer om projektet Data to Business […]

Comments are closed.