En del av Högskolan i Borås

Framtidens platser formas i samarbete – insikter från Marievik Talks

Hur bygger vi platser som inte bara är smarta och hållbara, utan också mänskliga, relevanta och möjliga att känna delaktighet i? Det räcker inte med system, vi behöver också bygga parallella vägar där människor kan delta, bidra och skapa tillsammans.

Reflektioner från Marievik Talks #2, ReDesign: The power of places

Tisdagen den 9 juni, under modeveckan i Stockholm, samlades aktörer från olika delar av stadsutvecklingens ekosystem i Marievik för Marievik Talks #2, ett program skapat av DoTank Stockholm tillsammans med AMF Fastigheter och Common Values United (CVU). Här stod cirkulär innovation i centrum, med fokus på hur framtidens platser, produkter och relationer kan ta form.

Under dagen fylldes området av samtal, workshops och produktion. Tre panelsamtal – ReThink, ReDefine och ReDesign – gav utrymme för olika perspektiv att mötas och tillsammans utforska hur vi kan bygga en framtid som inte bara är smart och hållbar, utan också mänsklig och möjlig att känna tillhörighet i.

Nedan följer några av de centrala insikterna:

1. Vikten av den mänskliga dimensionen

En återkommande insikt var att vi behöver fungerande system för att utveckla våra städer, men att systemen i sig inte räcker. För att skapa levande och attraktiva miljöer krävs också en mänsklig dimension: kultur, relationer och en förståelse för platsens identitet.

2. Från inkludering till verklig delaktighet

Här blir kulturens roll särskilt tydlig. I samtalen lyftes vikten av att gå bortom etablerade begrepp och istället fokusera på vad som faktiskt skapar engagemang.

Det handlar alltså inte om att skapa färdiga upplevelser för människor, utan om att öppna upp för att de själva kan påverka, bidra och aktivera platsen.

3. Parallella vägar vid sidan av systemen

Samtidigt lyftes en annan viktig dimension; relationen till systemen vi verkar inom.

Perspektivet sätter fingret på något centralt. Förändring sker inte enbart inom etablerade strukturer, utan också i det som växer fram vid sidan av dem, i samarbeten, initiativ och nya sätt att arbeta.

4. Från idé till handling och det gemensamma görandet

I det avslutande samtalet lyftes också vikten av att gå från idé till handling. Maria Lagerman, projektledare på Science Park Borås och DoTank Stockholm, betonade potentialen i det gemensamma görandet och vikten av att snabbt kunna omsätta tankar i praktik.

Här blir rollen som möjliggörare central. DoTank Stockholm verkar i Marievik tillsammans med AMF Fastigheter och andra aktörer, med fokus på att skapa utrymme för att testa, producera och utveckla – tillsammans med de som verkar på platsen.

5. Samarbete som nyckel till levande platser

Samtalen visade också värdet av att samla en bredd av perspektiv. Det var i mötet mellan olika discipliner och erfarenheter som nya insikter uppstod, och där frågor fick ta plats snarare än snabba svar.

Slutsatsen från dagen är tydlig: nyckeln till att skapa levande och hållbara platser ligger i samarbete.

Att våga öppna upp, bjuda in fler perspektiv och arbeta tillsammans över gränser – och att skapa utrymme för både deltagande och görande – är avgörande för att bygga miljöer där människor inte bara vistas, utan känner tillhörighet.

Nu fortsätter arbetet i Marievik, med en tydlig ambition att utveckla platsen tillsammans med fler.

För det är i det gemensamma görandet – och i samspelet mellan system och parallella initiativ – som framtidens platser tar form.

Text: Malin Westmark